Wadokarate
Tartalom
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Magunkrl
 
Karate
 
Linkgyjtemnyek
 
Kptrak
 
Naptr
2025. prilis
HKSCPSV
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
<<   >>
 
Vendgek
Induls: 2004-12-30
 
Zene
 
Mesterek letblcsessgei

„Nincs fontosabb az g alatt, mint az emberek tantsa: ha egy arra mlt szemlyt tantsban rszestnk, ez sok ms emberre is hatst gyakorol; amit egy nemzedk jl megtanul, szz utna jvnek is tovbbadhatja.”

(Jigoro Kano)

 

"A karate-do lnyege nem a gyzelem vagy a veresg, hanem az emberi jellem tkletestse!" 

"Az igazi karate olyan, mint a forr vz - kihl, ha nem melegted folyamatosan." 

"A kzdelem nem ms, mint a krlmnyekhez val alkalmazkods."

(Gichin Funakoshi)

 

"A klnbsg a lehetetlen s a lehetsges kztt, az ember akarata."

"Az t, hogy gyakoroljuk a kzdmvszetet, nem a harcon keresztl vezet. Magunkban kell keresnnk a bkt s a harmnit. Keressk azt."

"A mlton nem rgdom, a jelenben lek, s terveim vannak mg a jvben."

(Otsuka Hironori)

 

"Az nevet utoljra, aki elszr t."

(Tsks Vanek)

 
Elzmnyek

 

A kzdmvszetek kialakulsrl

 

sszelltotta: Erdei Csaba

 

Bevezets

 

Azt a tnyt, hogy a kzdelem egyids az emberisggel, nem kell bizonytani. Az ismert trtnelem hbork s hdtsok trtnete, melynek sorn - gyakorlatilag a Fld egsz terletn - kialakultak a tlls eszkzei: a kzdmvszetek.

 

Eleinte nem volt sz tbbrl, mint a tllsrl. Az els "harcmvszeti iskolk" a harccal foglalkoz osztlyok ignyeit elgtettk ki, br ezzel szinte egy idben kialakultak az alsbb nprtegek „nvdelmi harcformi” is. Vlemnyem szerint eddig az idszakig azonos volt a fejlds mindenhol a Fldn, de ekkor Dlkelet-zsiban hirtelen nagy vltozs llt be a kzdmvszetek fejldsben.

 

Idszmtsunk utn 520 krl (a legelfogadottabb idpontot hasznlom), Indibl Knba rkezett egy kirlyi szrmazs buddhista szerzetes, a neve Bodhidharma. A keleti s nyugati harci formk kztti eltrs felteheten nem kthet egyetlen szemlyhez, vagy idponthoz, mgis gy hiszem, rdemes ezzel a mesterrel s munkssgval rszletesebben is foglalkoznunk.

 

Amg a nyugati kultrban “minden t Rmba vezet”, keleten a harcmvszetek T-ja a Shaolin kolostorba visz. Szinte minden rs, ami a knai harcmvszettel vagy a Chan (Japnban Zen, Koreban Szon) buddhizmus kialakulsval foglalkozik, Bodhidharma Knba rkezsvel kezddik. Ezutn ltalban a Shaolin kolostorban trtn letelepedsvel, legends “falnzsvel”, majd az itt folytatott munkjval folytatdik. Nha megemltik, hogy az ltala oktatott rendszer mr csak rszben azonosthat, majd tovbblpnek. Mi ne tegynk gy, hanem prbljuk kzelebbrl megismerni azt az embert, aki a kemny v. kls rendszer knai harcmvszetek s a jellegzetesen knai Chan buddhizmus megalaptja volt.

 

India s Kna

 

A legendk szerint Bodhidharma indiai kirlyi csaldbl szrmazott, ennek megfelelen ksatrija (harcos kasztbli) nevelst kapott, melynek rsze volt az indiai harcmvszetek s filozfik elsajttsa is. Tbb idsebb fitestvre miatt a trn elrhetetlen volt szmra, de mint kirlyi sarj, vlaszthatott a harcos s a szerzetes tja kztt. ez utbbi mellett dnttt, majd - miutn tudsa elrte a kell szintet - mestere tancsra Knba indult, hogy ott is elterjessze a buddhista “Tanokat”.

 

A hossz hajutat kveten Kantonban szllt partra, majd Nankingba utazott, hogy a kegyes uralkod hrben ll Liang Vu Ti-t megltogassa. Tallkozsuk trtnete rdekes klnbsgekre mutat r a Knban mr ismert, Mahajna rendszer (Nagy kocsi) buddhizmus s az j Chan gondolkods kztt:

 

Vu Ti: “n elterjesztettem orszgomban Buddha tanait, tmogatsommal kolostorok pltek s lefordttattam a szent iratokat. Mi lesz ht ezekrt a jutalmam?”

 

Bodhidharma: “Semmi!”

 

Vu Ti: “Ht szerinted micsoda a Szent Tan alapelve?”

 

Bodhidharma: “Az csak hatalmas r, nincs benne semmi Szent!”

 

Vu Ti: “Ki vagy te, hogy gy jelensz meg elttnk?”

 

Bodhidharma: “Mit tudom n?”

 

A mester a Chan “sokkol” mdszert alkalmazva prblta meg rvezetni a derk uralkodt krdsei rtelmetlensgre, de nem rtette az egszet. Taln nem csodlkozunk, hogy a mester ezutn az szaki Vej kirlysg fel vette tjt, majd a Honan tartomnyban lv Shaolin kolostorban telepedett le.

 

Elszr a kolostoron kvl, egy barlangban lt, ahol a trtnet szerint kilenc vig “nzte a falat” s meditlt. Sokan ltogattk meg a hres mestert, de senkivel sem llt szba, vrta az “igazi” tantvnyt, aki majdan utdja, a msodik ptrirka lehet. Ez a tantvny Hui Ko lett, aki - mert vele sem beszlt Bodhidharma - elszntsgt bizonytva, vgs ktsgbeessben levgta a bal karjt. Annyit legalbb elrt, hogy a ptrirka szba llt vele:

 

Bodhidharma: “Mit akarsz?”

 

Hui Ko: “Nincs a lelkemnek nyugalma. Krlek, csillaptsd le azt!”

 

Bodhidharma: “Hozd elm a lelked, s n lecsillaptom!”

 

Hui Ko: “Keresem n, de sehol sem tallom.”

 

Bodhidharma: “Akkor jl van, hiszen mr meg is nyugodott a lelked.”

 

s ebben a pillanatban Hui Ko “villansszeren" megvilgosodott. Megltta az igazsg valdi mlysgeit s trezte a vlasz rtelmt. Ez az rzs a “szatori”, amit - br tbbnyire nem tudatosan - a szorgalmas BUDO tanulk is megtapasztalhatnak, amikor egy gyakorlat hirtelen sszell, a helyre kerl. Termszetesen nem (csak) fizikai kpessgrl, nem is a gondolkods eredmnyrl van sz, hanem… Ez persze elgg “knaiul van”, de aki mr tapasztalt hasonlt, az rgtn megrti, hogy mire gondolok.

 

A Shaolin kolostorok rendszere a VIII. szzadig egysges volt, de ez a hatodik ptrirka alatt kt gra szakadt. Ezutn mg sok hres mestert, lelki vezett adott a kolostor a knai buddhistknak, de a szakads utn mr soha tbb nem sikerlt egyesteni az szaki s a dli gat. rdekessgkppen felsorolom az els t, mg egysgesen elismert ptrirkt:

 

1./ Bodhidharma, 2./ Hui Ko, 3./ Szeng Can, 4./ Tao Hszin, 5./ Hung Zsan. ket Hui Neng kvette - aki kijellt utdja volt Hung Zsan-nak - de dlen mr ellene szegltek Tao Hszin s kveti, gy az egysg felbomlott. Akit rdekel a "szatori" tmja, a fenti mesterek megvilgosodsnak trtnett rszletesen elolvashatja, Mikls Pl: A Zen s a mvszet cm knyvben.

 

A knai harcmvszetekben ltalban ktfle felosztst hasznlnak a megszmllhatatlanul sok stlus rendszerezsre:

 

- Az egyik a kemny (jang) rendszerek csoportja, ezeket a Shaolin kolostor s az els ptrirka, Bodhidharma neve fmjelzi. A kemnyebb stlusokat klsnek is nevezik, mert az itt oktatott technikk egy rsze indiai eredet s ltalban nagy hangslyt fektetnek a kls, a fizikai felksztsre.

 

- A lgy (jou), vagy bels stlusokat, az egszsg megrzsre s a Tao-t tanulmnyoz emberek bels sszhangjnak elrsre hoztk ltre, br gyakorlsuk sorn - szinte mellktermkknt - igen j harcrtk rendszerek jttek ltre. Ezek az iskolk a legends hr taoista szerzetest, Chang San Feng-et s az ltala alaptott Wutang stlust tekintik sknek.

 

A kemny stlusok ltalban - br nem minden esetben - a buddhista ideolgira plnek, mg a lgy iskolk tbbnyire a taoista vilgnzeten alapulnak. Hogy ne legyen ilyen egyszer, termszetesen tbb "kevert" rendszer is ismert, ezekre a tovbbiakban mg kitrnk.

 

A stlusok egy rszt szaki s dli gra is fel szoktk bontani. Az szaki iskolk ltalban magas kzdllst s gyakran felstestre, vagy fejre irnyul rgsokat hasznlnak. A dli rendszerek a stabil, mly llst s a vltozatos kztechnikt, tovbb az alacsony rgsokat rszestik elnyben. Itt emlkeztetlek benneteket arra, hogy a hatodik ptrirka alatt a Shaolin szaki s dli gra vlt, ami a Chan buddhizmust s a harcmvszeti iskolt is rintette. A knnyebb eligazods remnyben megprblom felvzolni a nemzetkzileg legismertebb irnyzatokat:

 

Kemny (kls) iskolk: ltalban a Shaolin kolostorbl szrmaztatjk magukat a klnfle llatok mozgsra pl stlusok. Bodhidharma a szerzetesek fizikai ernltnek javtsa cljbl - hogy jobban brjk a meditcis gyakorlatokat - 18 alapgyakorlatot vezetett be. Ez elszr 12-re olvadt (br tanulsuk ktelez lett), majd kb. 1000 vvel ksbb Chueh Yuan ptrirka 72-re emelte a szmukat. Ezt kveten Li Chieng s Pai Yu Feng mesterek segtsgvel mg tovbb bvtette a rendszert 170 gyakorlatra, majd t llat mozgsa alapjn, 15 formagyakorlatban (TAO) oktatta. lltlag ezeken a gyakorlatokon alapulnak a ma ismert Shaolin rendszer iskolk.

 

Az eredeti t llat (tigris, daru, leoprd, srkny s kgy) mozgsa, ksbb kiegszlt a sas, a majom, a medve s ms llatok mozdulataival. Magyarorszgon elssorban a Robert Lyons ltal npszerstett s kitnen menedzselt vltozatok terjedtek el szles krben, de hallottam leoprd, majom, daru s tigris stlus oktatsrl is.

 

Lgy (bels) iskolk: A taoista egszsg megrz (chi kung) gyakorlatok alapjn, az idszmtsunk utni 1417-59 kztti idszakban Chang San Feng megalkotta a Wutang iskolt, ami a ksbb ismertt vl lgy rendszerek se lett. Az alapt letrl igen keveset tudunk.

 

A hagyomny szerint taoista szerzetesknt kerlt a Shaolin templomba, ahol a harcmvszeteket akarta tanulmnyozni. Kedvetlenl ltta, hogy a harcosok tbbsge nem alkalmazza bels energiit, csak fizikai ervel s ravasz technikai trkkkkel prblja legyzni ellenfeleit.

 

A legenda gy szl, hogy egy meditcija sorn zajra lett figyelmes, gy megltta egy kgy s egy daru kzdelmt. A daru ers, kzvetlen tmadsait a kgy folyamatos kitrsekkel kerlte el, ami jobban megfelelt a taoista elveknek, gy az j stlus alapelvv vlt.

 

Chang San Feng a fokozatos, de lland gyakorlst kvetelte meg tantvnyaitl, tovbb megtiltotta az alkoholfogyasztst, a dohnyzst s a szoros ruhadarabok viselst is. A Shaolin mdszerhez hasonlan ez a technika is talakult, mozgsanyaga leszrmazottaiban l tovbb.

 

A mai legismertebb lgy mdszerek: A Shing-i, a Pakua s a Tai Chi Chuan. Mindhrom iskolnak tbb vltozata is elterjedt, st a ksbbiekben keveredtek is. Haznkban elssorban az szaki Yang stlus Tai Chi Chuan vlt ismertt - melynek vezet oktatja Havasi Andrs tbb knyvet rt ebben a tmban - de ms szervezete is ismert.

 

tmeneti s egyb iskolk: A kemny/lgy elmlet s technika tbb iskolban is tvzdik, de ezek tbbsge nem jutott el hozznk, gy csak a legelterjedtebb kettt emltem meg:

 

- A Wing Chun (Leung Ting nagymester szerint Wing Tsun) iskola szintn tbb vltozatban terjedt el. n jelenleg tbb szvetsgrl tudok, br nem lepne meg, ha tovbb szaporodtak volna. Haznkban legnpszerbb a Wing Tsun szervezet lett, ami kitn - br nagyon agresszv - menedzselssel, rvid id alatt elterjedt. Magyarorszgi vezetjk Si fu Mdai Norbert, a kzpontjuk pedig Kecskemten tallhat. Tudomsom szerint ez a rendszert az utbbi vekben nagyszm kilpett mester is oktatja. Jelents Wing Chun oktats folyik ezen kvl Budapesten, Debrecenben, Szegeden s Szolnokon, de legalbb ngy szervezetben s kisebb mrtkben eltr oktati metdus alapjn.

 

- A Mantis Chuan (az imdkoz sska) iskola dli s szaki ga szintn elterjedt haznkban. Az elbbi vezet mestere Bnhegyi Lszl, az utbbi Tix Richrd volt, aki sajnlatos mdon 2000-ben elhunyt. A kt vezet mester kapcsolata barti volt, hiszen Tix Richrd els stlust ( biang, azaz foltnlkli sska) Bnhegyi Si-gungtl tanulta, majd rajta keresztl ismerkedett meg a Sevenstar Mantis stlus Hong-Kong-i vezetjvel, Lee Kam Wing nagymesterrel. Az szaki gat jelenleg a Sevenstar Mantis iskola kpviseli, melyet Tix Si-gung vgrendelete alapjn Magyarorszgon hrom stlusvezet mester oktat: Si-fu Vradi Gyrgy, Si-fu Liszka Lszl, Si-fu Kovcs Lszl. Az szaki irnyvonalat kveti tovbb a Mei Hua Tang Lang (Szilvavirg Sska), melynek vezet mesterei: Si-fu Kiss Klmn s Si-fu Magyari Gyrgy. Budapesten kvl szaki rendszer iskola ltezik mg Dunajvroson, Nyregyhzn, Ppn, Szekszrdon s Vcott is. A dli irnyvonalat a Chow Gar stlus (Bnhegyi Si Gung stlusa) kpviseli, de a helyzet bonyolult, nem tudni, ki az authentikus vezet.

 

 

 
Utols hr
Programok, esemnyek, eredmnyek
 
Mjusban egy edzs marad el, a Pnksd htfi (25-i). Jniusban a Wesleyben folyamatosan lesz edzs, a Blint Sndorban viszont csak az els kt hten (2-n, s 9-n.)
 
2015. mjus 9-n a Kartalon megrendezett Galga - SZAC Kupa nemzetkzi versenyen a Botond SE 5 versenyzje 5 rmet szerzett. Bronzrem: Takcs Rka (U-16 utnptls kata). Ezstrem: Takcs Reg (U-14 utnptls kumite), Virg Szabolcs (felntt utnptls kata), Zsikai Bianka (U-14 kata, s kumite). tdik versenyznk, Csontos kos sajnos egy pontos veresget szenvedett kzdelemben, s kiesett. Minden rsztvevnek ksznm, hogy ott voltak, s gratullok a helytllshoz.  
 
Edzsek a sznetben is lesznek, csak kt alkalom marad el: A Wesleyben a Hsvt htfi (pr. 6.), a Blint Sndorban pedig a kvetkez keddi (pr. 7). Minden ms edzs a szokott idben!
 
2015. mrcius 7-n a Kartalon megrendezett Kodomo Utnptls OB-n 11 fs csapatunk 16 versenyszmban indulva 11 rmet hozott. Aranyrmes: Takcs Reg (U-12 kumite), Zsikai Bianka (U-13 kata), Bdis Viktr (U-21 kumite), Srkzi Szilvia (U-35 kumite) s Kun Vivien (barna ves kumite). Ezstrmes: Zikai Bianka (U-13 kumite) s Simon Attila (36 feletti kumite). Bronzrmes: Pter Flrin (U-10 kata, s kumite), Takcs Rka (U-16 kata) s Kiss Andrea (36 feletti kata). Negyedik helyezst rt el: Bdis Alex (U-13 kata), Srkzi Szilvia (U-35 kata) s Karsai Magdolna (barna ves kata). Minden rsztvevnek gratullunk!
 
2015. februr 28-n Aradon, a Banzai Kupa nemzetkzi versenyen Kun Vivien csapat kzdelemben ezstrmes lett. Gratullunk!
 
2014. november 22-n, Kkn rendeztk meg Szvetsgnk Orszgos Bajnoksgt, ahol Bagi Lszl frfi katban els, kzdelemben harmadik, Zsikai Bianka U-14 ves katban els, Kiss Andrea utnptls ni katban msodik helyezst rt el. Gratullunk!
 
2014. augusztus 11-15. Klubtbor.
 
2014. mjus 17-n Kartalon, a Galga - Szac Kupn 230 versenyz vett rszt. 400 egyni, s 65 csapat nevezs, ngy karate stlus, 6 orszgbl 23 klub. A Botond SE 10 "harcosa" 1 arany, 4 ezst, 6 bronzrmet, tovbb 3 negyedik helyezst rt el, amivel az remlistn a 17-ik, a pontlistn a 9-ik helyen vgzett. Egyni eredmnyek:
 
I. hely: Takcs Reg (kumite). II. hely: Hse Mt, Mikls Fanni, Simon Attila, az U-10-es ficsapat (kumite). III. hely: Bessenyei Lili, Takcs Gza, Pter Flrin, Zsikai Bianka, az U-12-es "v" ficsapat (kumite), Simon Attila (kata).
 
2014. mrcius 8-n, Szvetsgnk utnptls Orszgos Bajnoksgn t fs csapatunkbl Zsikai Bainka kt egyni els, Komjti Pter egy els s egy msodik, Somodi Detre pedig egy msodik helyezst rt el, majd csapat kzdelemben is ezst rmet szereztek. Gratullunk!
 
2014. februr 21-n klubunkban vvizsgt tartotunk, melyen 16 f szerzett magasabb kyu fokozatot.
 
2013. jlius 1-6. Szentes, Nacugasshuku. Az edzseket Shibamori Kando 9 dan, s Rosts Tibor 6 danos mesterek vezettk. A tbor vgn klubjainkbl sikeres shodan vizsgt tett Janda Katalin (jszeged), nidant rt el Bagi Lszl (Hdmezvsrhely), s Gbor Zoltn (Szeged). Volt klubtrsaink kzl (a Honbu szneiben) sikeres sandant rt el Rapcsnyi Andrea s Tigris Rbert, s eredmnyes yondan vizsgt tett Bnfi Andrs. Mindenkinek gratullunk!
 
2013. jnius 7-9-n Bukarestben, a WUKF felntt- s Vetern VB-n, vlogatottunk legifjabb tagjaknt, KUN VIVIEN egyni, s csapat bunyban is bronzrmes lett. GRATULLUNK!

2012. december 8-n, a Szegedi Advent Kupn
 
2012. november 17-n Kkn, az MWKSZ OB-n
 
2012. oktber 11-14-n ngy versenyznk rszt vett a WUKF Gyermek, s Ifjsgi VB-n Novi Sadon. Katban Kun Vivien 4., Demcsk Gabriella 5., helyezst rt el, Kun Bertold s Mikls Fanni a mezny kzepn vgzett. Kzdelemben Demcsk Gabriella j mrkzsen kikapott, Kun Bertold s Mikls Fanni egy-egy gyztes mrkzs utn kiesett (Fanni az 5-8 helyen zrt), Kun Vivien pedig kt gyztes meccs utn vesztett, s nem jutott a legjobb ngy kz, az 5-8. helyen vgzett. Demcsk Gabi s Kun Vivi a csapat, majd rotcis bunyban is veresget szenvedtek (utbbit fura dntssel), de csapatkatban elsk lettek. Gratullunk!
 
2012. 09. 22-23-n, A Kolozsvron rendezett Eurpa Kupn Kun Bertold katba 30 f feletti meznyben 4. helyezrt rt el, majd 3 gyztes mrkzs utn a legjobb ngy kz mr nem tudott bejutni kzdelemben, gy az 5-8. helyen vgzett. Kun Vivien egyni katban, s csapatkzdelemben 2., rotcis csapatban 3. lett. Egyni bunyban 2 gyztes mrkzs utn szoros kzdelemben maradt alul, gy szintn az 5-8 helyen vgzett. Gratullunk!
 
2012. 07. 2-7. Szentes, Nacugasshuku. Az edzseket shihan Shibamori Kando 9. dan s sensei Rosts Tibor 6. dan tartottak. A tbor vgn 18 f tett sikeres danvizsgt. Klubjainkbl Dr. Gubuznai Tibor 1., Stempel Zoltn 3., Erdei Csaba 4. dant rt el. Mint volt edzje, rmmel nztem Bp-re szrmazott "lnyom", Czinkczki Zsuzsanna 2. danra tett sikeres vizsgjt is.
 
2012. 05. 12-n, Kartalon rendeztk meg a GALGA - SZAC Kupt, ahol 12 klubbl csapatunk a 3-ik helyen vgzett. Eredmny: Komjti Pter s Kun Bertold els, Pter Flrin, Csontos kos s Kurai Andrs msodik, Hegeds Fanni, Buella Dra, Demcsk Gabriella, Muhari Nikolett s Virg Szabolcs harmadik helyet rt el katban. Bunyban Mikls Fanni, Antal Gbor, Demcsk Gabriella s Demcsk Zoltn els, Pter Flrin, Komjti Pter s Bdis Pter msodik, Kun Bertold, Csontos kos, Hegeds Fanni, Kurai Andrs, Karda Rebeka, Flp Dvid s Muhari Nikolett harmadik helyezst rt el. Minden rsztvevnek gratullunk.  http://www.delmagyar.hu/sport/huszonnegy_botond-erem/2283000/ 
 
2011. 10. 05-09. WUKF Gyerek - Ifjsgi EB. Gyr. Kzdelemben Kun Bertold (2002) III., Mikls Fanni (1999) V. helyezst, Kun Vivien (1996) s Demcsk Gabriella (1995) egyni formagyakorlatban, s csapat kzdelemben is III. helyezst rt el.

2011. 05. 27-29. WUKF Felntt VB. Lignano-Italy. Szvetsgnk csapata 2 els, 3-3 msodik s harmadik, ill. 2 negyedik helyezst hozott. Bszkn rom, hogy ebbl kt III. helyet klubunk tagjai: Erdein Domonkos Anik s Bnfi Andrs szlltottk. Gratullunk!

 
Tartalom

Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!